07/02/2023

„Scandagra“ fiksavo dvigubą augimą Lietuvoje

Lietuvoje veikiančios skandinaviško kapitalo žemės ūkio bendrovės „Scandagra“ apyvarta 2022 m., preliminariais neaudituotais duomenimis, išaugo du kartus ir pasiekė 696 mln. eurų, o bendra prekybos apimtis didėjo 45 proc., iki 1,45 mln. tonų. Augalų apsaugos produktų, mikroelementinių trąšų ir ekologiškų grūdų supirkimo lyderės pelnas augo nuo 5,1 mln. eurų 2021-aisiais iki bemaž 17 mln. eurų praėjusiais metais.

„2022-ieji buvo pokyčių kupini, greitų sprendimų pareikalavę metai, ir finansiniai rodikliai rodo, kad mums pavyko išnaudoti pamatytas galimybes net ir esant dideliam geopolitiniam neapibrėžtumui. Auginome rinkos dalį visose savo produktų kategorijose – radome ir pritraukėme naujų tiekėjų, Europoje vienai po kitos užsidarant trąšų gamykloms buvome pasiruošę patenkinti rinkos paklausą, investavome į komandos kompetencijų kėlimą ir pan. Tai ir lėmė itin gerus mūsų veiklos rezultatus“, – sako Marius Vasiliauskas, „Scandagra“ vadovas Lietuvoje.

Didžiausią įtaką žemės ūkiui praėjusiais metais, be abejonės, turėjo karas Ukrainoje, žaibiškai aukštyn kojomis apvertęs tiek trąšų, tiek grūdų prekybą ir privertęs skubiai ieškoti sprendimų.

Iki tol rinkoje dominavusiems Rusijos ir Baltarusijos trąšų gamintojams sulaukus sankcijų, „Scandagra“ priėmė labai greitus sprendimus importuoti trąšas iš JAV, Kinijos ir kitų šalių, įskaitant Afrikos žemyną. Rizika pasiteisino, o užmegzti santykiai su alternatyviais trąšų tiekėjais leido ne tik išauginti užimamą rinkos dalį, bet ir pasiruošti tvirtą pagrindą ateičiai.

„Grūdų rinkoje taip pat neišvengta turbulencijų, kadangi Ukraina ir Rusija patenka tarp didžiausių grūdų eksportuotojų pasaulyje. Tačiau prognozuotos pasaulinės maisto krizės išvengti pavyko. O, išaugus ne tik grūdų paklausai, bet ir jų kainoms, prisitaikėme prie naujų rinkų sąlygų ir išnaudojome pikinius laikus sėkmingiems grūdų sandoriams – tai turėjo didelę įtaką tiek prekybos apimčių, tiek pajamų augimui“, – sako M. Vasiliauskas. Prie rezultatų prisidėjo ir bendrovės infrastruktūros efektyvumas – kai kurių „Scandagros“ elevatorių apyvartumas viršija rinkos vidurkį net kelis kartus.

2022 metais „Scandagra“ diegė naujus sprendimus grūdų logistikos, klientų aptarnavimo, duomenų analizės, rizikos valdymo srityse, o investicijos į saulės energetiką padės suvaldyti energetinių kaštų augimą ateityje. Bendrovė didelį dėmesį skyrė kompetencijoms ir organizacinei kultūrai – darbuotojų bendradarbiavimo, komunikacijos, įsitraukimo didinimui.

„Norint suprasti, kas vyksta rinkoje, ko laukti ateityje ir, atitinkamai, kaip elgtis šiandien, būtinos kompetencijos. Šiai sričiai mes teikiame prioritetą, daug investuojame ir dirbame su komandomis, kad ir patys gebėtumėme priimti teisingus, finansiškai naudingus sprendimus, ir mūsų klientams suteiktume kuo naudingesnių įžvalgų. Kompetencijas aktyviai ugdome jau daugiau nei 5 metus ir tai duoda puikių rezultatų“, – sako M. Vasiliauskas.

Naujienos

BDAR