Rudens darbai žieminiams kviečiams


Bendras situacijos apibendrinimas

Rugsėjis yra vienas iš sunkesnių mėnesių ūkininkams. Visi dar kulia javus, pupas, v.rapsus, kasa bulves ir t.t  Deja, oro sąlygos labai trukdo efektyviai atlikti darbus. Dėl užsitęsusių liūčių (ypač šiaurinėje ir rytų Lietuvos dalyje) mažai kas pradėjo sėti žieminius javus. Sinoptikų teigimu per savaitę laiko iškrito dviejų mėnesių kritulių kiekis. Visgi, buvo keletas dienų, kurių metu ūkininkai suskubo atlikti įvairius darbus: žemės ruošimas žieminių javų sėjai, tręšimas, ž. javų sėja. Visas mėnuo pagal sinoptikų prognozes žada būti lietingas ir vidutinis kritulių kiekis prognozuojamas didesnis už vidutinį daugiametį (65 mm). Taigi, šį rudenį turėsime nemažai problemų, siekiant per daug nesuvėlinti žieminių javų sėjos.

 Šiaudų skaidymas

Norint greičiau suskaidyti šiaudus, atpalaiduoti mikro ir makroelementus iš organinių atliekų bei sumažinti ligų patogenus, plintančius su šiaudų liekanomis, rekomenduojame ant ražienų naudoti BactoMix 5 0,5-0,7 l/ha + Amalgerol Essence 1,5-2,0 l/ha.

 Sėklos ruošimas

SC rekomenduoja beicuojant žieminių javų sėklas papildomai pridėti mikroelementines trąšas Nanoplant Start+ 0,2-0,4 l/t ir biostimuliatorių Hefe Humiextract QA 1-2 l/t. Kodėl ? Didesnė dygimo energija; tolygiau sudygs pasėlis; susiformuos didesnė ir stipresnė šaknų sistema; augalai kaups maisto medžiagas žiemai; geresnis peržiemojimas.

Sėjos laikas

Pirmiausiai rekomenduojame pradėti žieminių javų sėklinių pasėlių sėją, nes tik pasėjus optimaliu laiku galite gauti aukštos kokybės grūdus. Optimalus žieminių kviečių sėjos laikas prasideda rugsėjo 10 ir baigiasi 25 dieną. Sėjai siūlome jau daugelį metų puikiai žiemojančią veislę Ramiro, gausiai derančią Zeppelin ir bene sveikiausią iš žieminių kviečių veislę Creator.

 Tręšimas

Kalbant apie rudeninį tręšimą žieminiams kviečiams azoto veikliąja medžiaga reikia apie 26 kg/ha tiek augalo pamaitinimui, tiek intensyvesniam šiaudų skaidymui. Fosforo labiausiai reikia augimo pradžioje, kadangi jis dalyvauja angliavandenių ir baltymų sintezėje, krakmolo, cukraus kaupimosi procesuose. Svarbu, kad žiemkenčiai nejaustų jo stygiaus pirmaisiais vystymosi tarpsniais. Esant dideliam fosforo trūkumui, javai blogai žiemoja ir krūmijasi. Kalis didina augalų atsparumą šalčiams. Pakankamai kaliu aprūpinti augalai būna atsparesni drėgmės trūkumui bei infekcinėms ligoms, varpose suformuoja daugiau grūdų bei gerėja jų kokybė. Rekomenduojame prieš sėją tręšti YaraMila NPK(S) 8-24-24(5) 250-300 kg/ha, tai trąšos papildomai dirvožemį praturtinančios mikrolementais Mn, Zn, B, Fe, kurių dėka didėja augalo atsparumas nepalankioms augimo sąlygoms; YaraMila NPK(S) 9-12-25(6,5)  250-300 kg/ha, tai trąšos papildomai turinčios Mg ir B arba NPK(S) 5-17-36(2) 250-300kg/ha.

Piktžolių naikinimas

Norint žieminių javų pasėliuose išnaikinti vienskiltes (ypač smilguoles) ir dviskiltes piktžoles rekomenduojama naudoti Roxy 1,5 l/ha +  Flight Forte 1,0 l/ha; Roxy 2,0 l/ha +  Diflanil 0,15 l/ha arba Komplet 0,5l/ha. Optimalus herbicidų naudojimo laikas yra, kai javai suformavę 1-3 lapelius, tačiau esant tokiems neprognozuojamiems orams šiuos herbicidus rekomeduojama panaudoti po sėjos, vos tik oro sąlygos leidžia ir galima įvažiuoti į laukus. Jei laukuose yra miglių, rekomenduojame naudoti Roxy mišinius su Flight Forte arba Diflanil. Iš rudens sunaikinus piktžoles išbertos trąšos atitenka javams, jiems nereikia konkuruoti su piktžolėms. Tokie javai geriau žiemoja, greitai „startuoja“ pavasarį ir gausiau dera.

Papildomas tręšimas mikroelementinėmis trąšomis per lapus

Įprastai rudens laikotarpiu kviečiams augimo sąlygos būna gana prastos:  dirvos būna per drėgnos, šaltos, trūksta šviesos bei tiesioginių saulės spindulių. Norint sustiprinti augalą ir pagerinti peržiemojimą rekomenduojame naudoti mikroelementines trąšas. Vieni iš svarbiausių mikroelementų žieminiams kviečiams yra manganas ir cinkas, kurie rekomenduojami panaudoti iš rudens. Mangano dėka yra susintetinami fermentai, kurie yra atsakingi už maisto medžiagų pernešimą augale. Skatina ūglių formavimąsi, šaknų vystymąsi, didina atsparumą ligoms bei pagerina azoto įsisavinimą. Didelį mangano kiekį turi skystos trąšos YaraVita Mantrac Pro 500; Hefe Mn 13 % EDTA; Profi MnNO3. Cinkas taip pat vienas iš elementų, be kurio augalas negali normaliai augti ir vystytis. Jis skatina azoto, fosforo ir kalio pasisavinimą, auksinų gamybą, kurie atsakingi už augalo šaknų augimą ir vystymąsi. Didelį cinko kiekį turinčios skystosios trąšos YaraVita Zintrac; Profi Zinc XTRA EDTA; Hefe Zn 14 % EDTA. Žinoma, visapusiškam augalo maitinimui reikia ne tik mangano ir cinko, bet ir kitų mikroelementų: vario, boro, molibdeno bei geležies.

Esant nepalankioms oro sąlygoms rudenį rekomenduojame panaudoti mikroelementų kompleksą YaraVita Gramitrel 1-2 l/ha; Profi Basis Plius 1-2 l/ha; Hefe Alfa S 0,5-1,0 l/ha. Esant ankstyvai sėjai naudokite Nanoplant Profi 0,1 l/ha. Vėlyvesnei sėjai rekomenduojame Hefe HumiExtract QA 1-3 l/ha. Šis preparatas turi huminių ir fulvo rūgščių, kurios skatina šaknų vystymąsi, gerina dirvožemio struktūrą aplink šaknis, dėl to gerėja maisto medžiagų pasisavinimas. Rudens vegetacijos pabaigoje žiemojimo kokybei pagerinti naudokite Amino Plius 300 1- 2 l/ha. Aminorūgštys ypač naudingos augalams, patyrusiems stresą dėl įvairių neigiamų aplinkos sąlygų, padeda kaupti daugiau cukrų, o tai gerina peržiemojimą ir geresnį „startą“ pavasarį.

 

Justina Tamutienė

Agronomė-konsultantė


Atgal