Rapsai: prieš atplaukiančius iššūkių debesis – įspūdingos veislėsŽieminiai rapsai – nepaisant jiems tenkančių iššūkių – mūsų šalyje jau kuris laikas yra viena pelningiausių žemės ūkio kultūrų. Šiandien Lietuva yra stambiausių Europos aliejinių rapsų augintojų penketuke. Tačiau esame priartėję prie ribos – ją brėžia sveikos sėjomainos principai. Akivaizdu, kad rapsais apsėjamų plotų apimtys augti praktiškai nebeturi kaip, o kur dar Europos žaliojo kurso iššūkiai, siekiant sumažinti trąšų ir pesticidų naudojimą. Išeitis būtų viena – ypač atsparios ir derlingos veislės. Selekcininkų pasiūlytos naujienos rodo, kad jau turime ir idealią veislę – atvejį, kai uždarius vienas duris atsidaro kitos.

Vietoje derliaus potencialo perka draudiminį paketą

Svarstant apie selekcijos įtaką augalininkystei, pravartu būtų įsiklausyti, kaip jos galimybes vertina Didžiosios Britanijos žemdirbiai. Sėklas besirenkantys šios šalies ūkininkai jau nebeperka derliaus potencialo – jie perka visą draudžiamąjį paketą. Anksčiau dėmesys lygiomis dalimis būdavo padalijamas derliui ir žiemkentiškumui, o dabar tenka įvertinti daugelį smulkesnių sudedamųjų: genetiškai užprogramuotą augalų apsaugą nuo ligų, kenkėjų ir kitų bėdų. Valstybė vykdo edukacines programas žemdirbiams: pristato jiems selekcijos naujoves, mato ir pabrėžia jų naudą. Lietuvoje panašias tradicijas dar tik kuriame. Mūsų šalies žemdirbiai vietoje pažangių ir inovatyvių veislių 6–7 metus iš eilės renkasi vis tas pačias, nors Lietuvoje išbandoma iki 100 naujų žieminių rapsų veislių per metus. Kas 2–3 metus ateinanti nauja sėklų karta mūsų šalies ūkininkams vis dar kelia abejonių. Tuo tarpu, pavyzdžiui, naujovių prasmę gerai suprantantys britų ūkininkai Lietuvoje pamėgtą Mercedes neabejodami prisimintų kaip prosenelį.

Nauja veislė – tarsi šveicariškas peiliukas

Kuo Lietuvos ūkininkams galėtų būti įdomios naujausios žieminių rapsų veislės ar bent viena iš jų? Didžiausią įspūdį šiuo metu, ko gero, padarytų pasaulyje garsios amerikiečių selekcijos kampanijos „Dekalb“ sukurta veislė DK Excited. Baltijos šalyse „Dekalb“ labiausiai žinoma per šiai rinkai tiekiamas žieminių rapsų sėklas – pastaruoju metu tai lyderiaujanti DK Expiro, kuria apsėtas kas šeštas žieminių rapsų hektaras. Dabar minėta kompanija pasiūlė tai, ką bendrovės „Scandagra“ ekspertai įvardijo kaip „šveicarišką peiliuką“: tiek daug įvairių savybių buvo sudėta į šiuo metu vien komplimentus renkančią veislę DK Excited. Patys selekcininkai DK Excited įvardija kaip stulbinančiai gerą, o jų žodžius patvirtina ir Anglijos augintojai. Pagrindiniai privalumai, selekcininkų suteikti šiai hibridinei žieminių rapsų veislei – dvigubas atsparumas fomozei, atsparumas ropių geltos virusui, geras tolerantiškumas rapsų šviesmargei ir verticiliozei. Jau nebekalbant apie ultra greitą vystymąsi rudenį, efektyvų azoto pasisavinimą, didelį aliejingumą, stiprų stiebą, ankštarų atsparumą atsidarymui – visa tai leidžia saugiai ir ramiai laukti, kol derlius subręs.

Lenkija – Europos selekcininkų Meka

Gera žinia Lietuvai – puikus minėtos veislės pasirodymas Lenkijos veislių tyrimų centre COBORU. Daugiau kaip 6 tūkst. hektarų valdantis ir per 500 darbuotojų turintis tyrimų centras išsidėstęs visoje šalyje, jis yra gerai žinomas visiems Europos selekcininkams. COBORU ne tik kuruoja šalies nacionalinį veislių sąrašą, bet ir atlieka užsakomuosius kitų Europos šalių testus, kurie privalomi
registruojant veisles. Tyrimų rezultatų ataskaitas perka Čekija, Danija, Estija, Suomija, Prancūzija, Didžioji Britanija, Vengrija, Latvija, Rumunija, Serbija, Turkija ir kitos šalys. Šiame tyrimų centre DK Excited 2020 metais užėmė pirmą vietą ir pasiekė aukščiausią trijų pastarųjų metų derliaus vidurkį – lyginamasis derlingumas užkopė net iki 134 proc. Sutapimas ar ne, bet analogiškų rodiklių pasiekta ir Lietuvoje – aukščiausias derliaus vidurkis (6,45 t/ha) pernai fiksuotas Plungės, Kauno ir Pasvalio rajonuose.

Lietuvai tinka idealiai

Nors mūsų minima naujoji veislė ir nėra vienintelė puiki, tačiau jau šiandien garsiai sakoma: konkurentai turėtų dėl jos sunerimti. Kiekviena šalis puoselėja savo nacionalinį veislių sąrašą, bet jei trumpam įsivaizduotume vieną bendrą Europos sąrašą, DK Excited atsidurtų pirmame trejetuke, na, o Lietuvai ji tinka idealiai. Žinant, kaip veislės ateina į rinką ir kas lemia jų sėkmę, tikėtina, kad Lietuvoje lyderio poziciją ši veislė išlaikytų 3–4 metus, pradedant 2022-aisiais, o tai jau daug. Kita vertus, net jei dar šiais metais apsispręstume segmento lyderę DK Expiro pakeisti į kitą lyderę DK Excited, veislių kaitos dėsnių nepergudrausime. Sėklų atsargų nėra sukaupta, jos bus paruoštos tik nuėmus šių metų derlių, o šios veislės norime ne tik mes. Daugelio Europos šalių ūkininkams nauja augalų veislė yra stiprėjantis verslo įrankis, kuriuo privalėtume naudotis – ypač pastaruosius kelerius metus, vertinant itin dinamiškas augalininkystės sąlygas, kai vieną iššūkį veja kitas. Tuo tarpu mus, sėklų pardavėjus, kviestume vertinti ir pagal šiandien ypač svarbų kriterijų: jei per 2–3 metus nepasiūlome jums naujų lyderių, vadinasi, nesame sąžiningi jūsų partneriai. O mes norime dirbti sąžiningai ir jūsų sėkme džiaugtis kartu su jumis.

Albertas Maskaliūnas
UAB „Scandagra“ produkto vadybininkas
Aurimas Maršalka
UAB „Scandagra“ pardavimų rėmimo vadovas


Atgal