04/01/2022

Mokinių verslumui ugdyti – verslo praktikų mentorystė

Gimnazistus verslumo kryptimi palydi verslo praktikai

Ar verslumas yra įgimta savybė, ar jo galima išmokti? Ką duoda mokiniams mokykloje veikiančios mokomosios bendrovės? Su kokiais sunkumais susiduria mokomoji bendrovė „Hydra“ ir kitos? Šie ir panašūs klausimai neseniai skambėjo Šakių „Žiburio“ gimnazijoje, kur susitiko mokomosiose bendrovėse besipraktikuojantys mokiniai, juos verslumo mokanti mokytoja ir verslumo programoje mentoriaujantys rajono ūkininkai bei bendrovės „Scandagra“ žemės ūkio verslo praktikai.

Gimnazijoje – net 10 jaunųjų bendrovių

Ypač gajaus mitologinio gyvūno vardu „Hydra“ pavadinta dvyliktokų mokomoji jaunoji bendrovė „Žiburio“ gimnazijoje buvo įkurta pirmaisiais mokslo metų mėnesiais. Panašiu metu pagal „Lietuvos Junior Achievement“ (LJA) verslumo ugdymo programą „accelerator_x“ mokykloje kūrėsi ir kitos jaunosios bendrovės. JB „Hydra“ pavasarį ketina pasiūlyti gimnazistams marškinėlius su gimnazijos logotipu, o kitos jau skaičiuoja savo verslo rezultatus. JB „Švarkuoti paštininkai“ sukūrė Kalėdų pašto paslaugą gimnazistams, JB „EcoŽiburys“ pagamino „augančius“ atvirukus su augalų sėklomis, JB „Luxury goods“ – apyrankes iš karoliukų, o LIRA dar anksti rudenį užsakė gimnazistų mėgstamus uniforminius džemperius.

„Su LJA Šakių „Žiburio“ gimnazija bendradarbiauja jau nebe pirmą dešimtmetį. Šiemet turime 10 jaunųjų bendrovių. Džiugu, kad viena iš jų, JB LIRA, dalyvavo šių metų kalėdinėje „eXpo“, pristatė ne tik savo sėkmingus džemperių pardavimus, bet ir planuojamą įgyvendinti socialinę idėją aktyvinti renginių lankymą Šakiuose“, – pasakoja gimnazijos ekonomikos mokytoja Daiva Palukaitienė.

Marškinėlių ieškojo Prancūzijoje

Marškinėlių, kuriems svarbi tiek gimnazijai tinkama spalva, tiek puikus kainos ir kokybės santykis, jauniesiems verslininkams teko ieškoti netgi Prancūzijoje. Buvo taip pat skaičiuojama, už kiek realu parduoti, kuri pajamų dalis tektų verslui.

„Hydrą“ įkūrę vaikinai ketina studijuoti logistiką ir informacines technologijas, o vienas jų šiemet tapo gatvės šokio pamokų treneriu mokykloje. Gauna pajamas, už kurias, kaip ir visi verslo atstovai, mokės mokesčius valstybei. Jis kaip tik ir būtų pavyzdys, kad verslas nėra vien tik prekyba daiktais.

„Verslumas gali būti suprantamas įvairiai. Vieni gali parduoti bet ką už bet kurią kainą, o kitas puikiai pagamins atvirukus, bet parduoti juos turės kas nors kitas“, – aiškina D. Palukaitienė. Ji atkreipia dėmesį, koks svarbus šioje programoje yra mentorių vaidmuo. Juk praktikas, skirtingai nei teoriškai verslą pažįstantis mokytojas, žino, kas versle veikia, o kas ne.

Dalijosi patirtimi su mokiniais

„Žiburio“ gimnazijoje lankęsi mentoriai – bendrovės „Scandagra“ pardavimų vadybininkė Irma Bartkutė, Šakių rajono ūkininkai Gytis Zakarauskas ir Mindaugas Martinaitis kartu su mokiniais
dalijosi patirtimi, kaip perkant gauti geriausią kainos pasiūlymą, kokia kryptimi būtų galima auginti šiandien dar tik pirmus žingsnius žengiantį mokinių verslą. Mentoriai pabrėžė ir produktų kokybės svarbą bei domėjosi bendrovėje dirbančių moksleivių darbo pasidalijimu.

„Smagu matyti tokį didelį Šakių „Žiburio“ gimnazijos įdirbį, bendradarbiaujant su „Lietuvos Junior Achievement“, ir mokinių entuziazmą, mokantis verslumo praktiškai. Tiek mūsų bendrovės vadovybė, tiek ir „accelerator_x“ mentorystės programoje dalyvaujantys mano kolegos šią programą vertina kaip investiciją į Lietuvos ateitį. Prie to mūsų įmonė prisideda ne tik finansiškai, bet ir mentoryste“, – sako „Scandagra“ pardavimų vadybininkė I. Bartkutė.

Žemės ūkio veikla – irgi verslas

Žemės ūkio veiklą 680 hektarų laukuose vykdantis ūkininkas Gytis Zakarauskas irgi neabejoja mokomųjų bendrovių nauda mokyklose: kuo anksčiau pradėsi pažinti verslą – tuo geriau. Pasak jo, žemės ūkio veikla šiandien yra verslas, nes čia – ir perkama, ir parduodama. Aišku, ūkininkai priklausomi nuo gamtos, tačiau visi verslai yra priklausomi nuo kokių nors aplinkybių, o nuo gamtos jie irgi priklausomi. Jis taip pat pastebi, kad žemės ūkyje jaunų verslių žmonių trūksta. „Kiek teko patirti, jauni žmonės labiau nori dirbti švarų darbą, sėdėti šiltai, vilkėti kostiumus, gražiai atrodyti. Žemės ūkyje taip nepadirbsi“, – atkreipia dėmesį ūkininkas.

G. Zakarauskas ūkininkauja jau daugiau kaip dvi dešimtis metų, pagal specialybę – radiotechnikas. Pirmieji dešimt ūkininkavimo metų buvo juodas darbas, netgi norėjosi mesti, bet paskui įsivažiavo, o dabar įsitikinęs – svarbu yra nepamesti optimizmo.

Ūkininkas Mindaugas Martinaitis prisimena, kad dar mokydamasis mokykloje per vasarą dirbdavo – norėjosi turėti savų pinigų. Anot jo, visos patirtys yra naudingos – net ir neigiamos, ypač dėl to, kad geriau pažįsti žmones. Jis taip pat mano, kad, turėdamas daug patirties, galėtų atsakyti į ne vieną jauno žmogaus klausimą, nors pasaulis dabar labai greitai keičiasi. „Technologijos atveria naujų galimybių – tereikia jomis naudotis“, – teigia ūkininkas.

„Esu tikra, kad tiek veikla mokomojoje bendrovėje, tiek bendravimas su mentoriais gali suteikti labai svarbią verslumo paspirtį kiekvienam programoje dalyvaujančiam moksleiviui. Todėl labai džiugu, kad „accelerator_x“ programos mentoriais tapo būti ne tik „Scandagra“ praktikai, bet ir mūsų įmonės verslo partneriai ūkininkai – jie tikrai turi mokiniams įdomios ir naudingos patirties“, – sako „Scandagra“ pardavimų vadybininkė I. Bartkutė.

Naujienos

BDAR