08/04/2024

Kaip rasti atramą, kai rinka jaukia protą?

Žemės ūkyje nebūna vienodų metų, o pastarieji treji metai – pilni klausimų ir iššūkių. Kaip visada, svarbu priimti pamatuotus sprendimus, grįstus profesionaliomis įžvalgomis ir naujausia informacija. Kaip pastebi skandinaviško kapitalo žemės ūkio verslo bendrovė „Scandagra“, opiausi klausimai išlieka ir jie daugiausia susiję su agroverslo rizikų valdymu ir grūdų bei kitų žemės ūkio produktų kainomis.

Jau ne vienerius metus „Scandagra“ komanda Lietuvos ūkininkus sukviečia į regioninius seminarus, kurių metu dalinamasi naujausia informacija apie situaciją rinkose, tendencijas ir prognozes. Šiais metais juose susirinko per 1 000 ūkininkų ir svarstė, kur dėti kablelį dabartinę kasdienybę atspindinčioje frazėje „investuoti negalima taupyti“. 

Įtampa išliks 

Pasak „Scandagra“ Augalininkystės verslo vadovo Eduard Kapralov, augalininkystės ūkiai Lietuvoje vis geriau suvokia rizikų valdymo įtaką veiklos rezultatams. Tačiau pagrindines rizikas nustatyti ne visada paprasta, ypač kai papildomą emocinį krūvį atneša geopolitiniai įvykiai, lemiantys pasaulinių produkcijos, energijos ir degalų, trąšų bei grūdų kainų svyravimus. Skaičiuojama, kad trąšos per metus pabrango net 3–5 kartus, o grūdai – 2 kartus ir daugiau. 

Duomenys iš didžiųjų eksportuotojų rodo, kad Rusijoje liko neeksportuota maždaug 14 mln. tonų (iš 51 mln. t) kviečių, Prancūzijoje – net pusė iš 10 mln. tonų pernykščio kviečių derliaus. Tuo metu pagrindinės kviečius importuojančios šalys susiduria su didele infliacija ir vietinės valiutos nuvertėjimu. Dėl šių priežasčių vartojimas ir paklausa smunka. Mažėjantis vartojimas ir didelės atsargos pagrindinėse eksporto šalyse daro neigiamą įtaką grūdinių kultūrų kainoms. 

„Šiandien ūkininkui vienu metu tenka aprėpti globalias aktualijas ir rūpintis kasdienių darbų rutina, stebėti situaciją savo laukuose ir laiku priimti taiklius sprendimus. Balandžio mėnesio pradžioje rinka kainų „atšokimo“ nesitiki, bet niekas negali garantuoti, kad vėliau situacija nepasikeis į gerąją pusę. Tai gana sudėtingas uždavinys, bet dalindamiesi savo įžvalgomis, ir apjungdami jas su ūkininkų žiniomis, visi kartu ieškome atsakymų ir geriausių variantų“, – sako E. Kapralov. 

Auganti aukštesnės kategorijos sėklų tendencija 

„Didžiosios Europos javų augintojos, tokios šalys kaip Prancūzija ir Vokietija, daugiausia naudoja sertifikuotas C2 ir net aukštesnės kategorijos C1 sėklas, o pastarųjų kiekis nuosekliai auga. Labai svarbu suprasti, kad ūkininkai, kurie naudoja ūkines sėklas, prisiima didelę riziką – veislės praranda savo stipriąsias genetines savybes, o tai tiesiogiai susiję su derlingumu ir derliaus kokybe. Taip rizikuojama prarasti ir bendrą konkurencingumą ilgesniuoju laikotarpiu“, – pastebi E. Kapralov. 

Įvertinus aukštesnės kategorijos sėklų tendenciją Europoje, 2023 m. „Scandagra“ pirmoji dideliu mastu pradėjo C1 kategorijos žieminių kviečių veislės „Bright“ sėklų prekybą. 

Būtina racionali sistema 

„Scandagra“ akcentuoja, kad ūkininkams būtina į savo veiklą žvelgti iš rizikos valdymo perspektyvos: skaičiuoti ūkio pajamas–sąnaudas, labai atidžiai planuoti trąšų ir kitų produktų įsigijimus, subalansuoti grūdų kainų fiksavimo mechanizmą. Būtent sistemiškumas dabar yra veiklos stabilumo pamatas. 

„Tokio situacijos kompleksiškumo dar niekada nebuvo: neprognozuojamas klimatas ir geopolitinė situacija, po patirto pakilimo dabar smarkiai kritusios grūdų, trąšų ir augalų apsaugos produktų kainos, iš pasiūlos dingę daug plačiai naudotų produktų, plintančios naujos invazinės piktžolės ir kita. Ne veltui vienas seminaro dalyvis vaizdžiai pastebėjo, kad susidoroti su tokia gausybe iššūkių galėtų tik superkompiuteris arba dirbtinis intelektas“, – sako E. Kapralov. 

Dar viena Europoje ryškėjanti tendencija

 Pastebima, kad ūkininkai vis didesnį dėmesį skiria duomenų rinkimui ir analizei. Tai leidžia laiku pastebėti svarbias problemas ir tinkamai jas spręsti. Dalis ūkininkų Lietuvoje tam jau naudoja ir specializuotas sistemas, ir mobiliąsias programėles, bet ateityje to nepakaks. 

Didžioji dalis atliekamų bandymų sudaro gamintojų arba jų užsakomi bandymai. Šio tipo bandymai pastaruoju metu sulaukia vis daugiau skepticizmo ir nepasitikėjimo iš ūkininkų. Reaguojant į tai, Europoje populiarėja nepriklausomi bandymai ūkiuose, kur vienas iš organizatorių yra pats ūkininkas. Tokių bandymų duomenys yra itin aktualūs ir vertingi konkrečiam regionui – ypač dabar, kai iššūkių netrūksta. Dėl to „Scandagra“, siekdama būti arčiau ūkininko, pati  atlieka skirtingus auginimo technologijų bandymus ūkininkų laukuose, o jų rezultatus jau netrukus pristatys kituose savo renginiuose.

 

Akimirkos iš SCANDAGRA regioninių seminarų 2024

 

Naujienos

BDAR