Rinkos apžvalga

Gruodžio 6 d.

Kviečių kainos pokyčiai MATIF biržoje

Paskutinius kelis mėnesius kviečių kaina Matif biržoje išlieka stabili – apie 200 EUR už 1 toną. Praėjusią savaitę dėl pasiekto JAV ir Kinijos susitarimo laikinai užšaldyti tarpusavio prekybos konfliktą, žaliavų kainos fiksavo teigiamus pokyčius. Matif biržoje kviečių kaina pakilo apie 2 EUR lyginant su praėjusia savaite. Europines grūdų kainas toliau palaiko neideali orų situacija Europoje bei Juodosios jūros regione – žieminiams grūdinių kultūrų pasėliams trūksta drėgmės. Taip pat kainoms palaikymą suteikia  silpnas euras JAV dolerio atžvilgiu.

Juodosios jūros regione fiksuojami rekordiniai žieminių grūdinių kultūrų pasėlių plotai

Žieminių grūdinių pasėlių plotai Rusijoje šiemet siekia 18,4 mln. hektarų kas yra daugiau nei 3 proc. daugiau nei pernai (17,8 mln. ha). Ukrainoje taip pat fiksuojami didesni nei pernai žieminių kultūrų apsėjimai – 6,1 mln. ha, kai pernai buvo 5,95 mln. ha. Vien dėl didesnio ploto galima tikėtis, kad grūdų derlius bus 2-3 mln. t didesnis. Klimatinės sąlygos nėra pačios palankiausios pasėliams. Rudenį europinėje Rusijos dalyje bei Ukrainoje vyravo gana sausos orų sąlygos. Taip pat, artimiausiu metu prognozuojamas itin šalta oras – Volgos regione temperatūra gali kristi žemiau -15 laipsnių. Nesant pakankamam sniego kiekiui tikėtina tai neigiamai paveiks pasėlius.

Rusija toliau sparčiai pardavinėja kviečius eksporto rinkose

Nepaisant mažesnio šių metų kviečių derliaus Rusijoje, šalies eksportuotojai toliau išlieka aktyvūs ir pardavė 27 proc.  daugiau kviečių nei tuo pačiu metu pernai – 19,8 mln. tonų. Dėl didelio Rusijos eksportuotojų aktyvumo stipriai kenčia Europos kviečių eksportuotojai, kurie negali sukonkuruoti su pigesniais grūdais iš Rusijos. Visgi grūdų atsargų lygis pietiniuose Rusijos regionuose (pagrindiniai eksporto regionai) mažėja. Lyginant su praėjusiais metais kviečių atsargos yra apie 20-30 proc. mažesnės nei pernai. Dėl to antroje sezono dalyje Rusijos kviečių eksporto tempai lėtės ir tai gali suteikti šansą Europos grūdų pardavėjams.

Drėgmės trūkumas Centrinėje Europoje gali neigiamai paveikti žieminių grūdinių kultūrų pasėlių kokybę

Dėl drėgmės trūkumo Vokietijoje bei Lenkijoje yra stipriai sulėtėjusi žieminių grūdinių kultūrų vegetacija. Pastaruoju metu iškritę lietūs Šiaurinėje Prancūzijos dalyje šiek tiek pagerino situaciją regione. Visgi, vos 82 proc. žieminių kviečių pasėlių Prancūzijoje yra geros kokybės. Praėjusiais metais tuo pačiu metu šis rodiklis siekė 97 proc. Itin prasta situacija yra su žieminio rapso pasėliais Europoje. Dėl sausros vasarą žieminio rapso pasėlių plotai Europoje prognozuojama bus 10 proc. mažesni nei pernai. Vien Vokietijoje manoma, kad žieminio rapso pasėliai susitrauks apie 18 proc. lyginant su praėjusių metų situacija.

Finansų rinkos – santykinai silpnas Euras JAV dolerio atžvilgiu palaiko grūdų kainas MATIF biržoje

Neaiški situacija dėl Italijos kitų metų biudžeto patvirtinimo bei Brexit susitarimo baigties silpnina Eurą JAV dolerio atžvilgiu. Šiuo metu kursas prekiaujasi arti šių metų žemumų. Silpnesnis euras suteikia konkurencinį pranašumą Europos pardavėjams eksporto rinkose ir tai palaiko kviečių kainas MATIF biržoje.

Finansų rinkos – pasiektas laikinas susitarimas tarp JAV ir Kinijos dėl prekybos konflikto išsprendimo

G 20 susitikime Argentinoje JAV bei Kinijos prezidentai susitarė laikinai  (3 mėnesiams) stabdyti konfrontaciją dėl tarpusavio prekybos ribojimo. Kinija vėl pažadėjo pirkti amerikietišką žemės ūkio produkciją. Pasiektas susitarimas trumpuoju laikotarpiu nuramino žaliavų rinkas. Teigiami kainų pokyčiai buvo fiksuoti naftos prekyboje. Tuo pačiu, tai teigiamai atsiliepė ir grūdų kainoms biržinėje prekyboje.

Naftos kainos grafikas Niujorko biržoje:


Biržos informacijos duomenys yra gaunami su 15 minučių vėlavimu iš šaltinio LTD „Agritel International”

as