Rinkos apžvalga

Pirmadienis  sausio 15 d.

 

Kviečiai:
Tendencijos grūdų rinkose toliau išlieka neigiamos. Kviečių kaina Matif biržoje pasiekė šių metų žemumas ir prekiaujasi ties 157 EUR kainos lygiu (kovo mėnesio kontrakto kaina).
Nepalanki situacija Matif biržoje labiausiai yra įtakojama stiprėjančio euro JAV dolerio atžvilgiu. Lyginant su praėjusiais metais euras yra pabrangęs beveik 15 proc. prieš JAV dolerį. Todėl europietiškiems grūdams yra itin sunku konkuruoti kaina eksporto rinkose su grūdais iš Rusijos ar kitų šalių, kuriose prekiaujama JAV doleriais. Šį sezoną iš Europos buvo eksportuota vos 9 mln. tonų kviečių (25 proc. mažiau nei praėjusiais metais), tuo tarpu, Rusijos kviečių eksporto apimtys gali siekti rekordinius 35 mln. tonų kviečių.
Penktadienį buvo paskelbta svarbi USDA mėnesinė ataskaita apie pasaulinius grūdų paklausos/pasiūlos pokyčius. Situacija per daug nesikeičia – kviečių pasaulinė produkcijos prognozė dar pakelta beveik 2 mln. tonų iki 757 mln. tonų, o pasaulinės kviečių atsargos išlieka rekordiškai aukštos – 268 mln. tonų.
Rinkos dalyviai taip pat kreipė dėmesį į JAV žieminių kviečių sėjos duomenis. Rinkos lūkesčiai buvo, kad dėl žemų kviečių kainų JAV ūkininkai šiais metais vėl sumažins kviečių pasėlių plotus. Visgi, USDA paskelbti duomenys parodė, kad šiais metais JAV žieminių kviečių sėja išlieka panaši kaip ir praėjusiais metais (13,2 mln. ha). Tai dar sustiprino neigiamas tendencijas Čikagos biržoje, kur kaina penktadienį krito beveik 3 proc. žemyn.

Rapsai:
Nepalankūs pokyčiai valiutų rinkose stumia žemyn ir rapso kainas. Santykinai brangus euras verčia Europos aliejinių kultūrų vartotojus ieškoti žaliavos už Europos ribų. Rapso importas į Europą šiais metais yra išaugęs beveik 50 proc. ir siekia 2,5 mln. tonų.
Šalia to, neigiamos kainos tendencijos vyrauja ir kitose pagrindinėse aliejinėse kultūrose – krenta tiek sojų pupelių, tiek palmių aliejaus kainos.


Biržos informacijos duomenys yra gaunami su 15 minučių vėlavimu iš šaltinio LTD „Agritel International”

as